Team Guam

Guam’s medalists: Pacific Games and South Pacific Games

Gold Medalists

Athlete's NameSportEventYear
Benni BenaventeSoftballWomen's Team1969
Emily BalanonSoftballWomen's Team1969
Evelyn JesusSoftballWomen's Team1969
Isabel FejeranSoftballWomen's Team1969
Jane GogueSoftballWomen's Team1969
Janet AguonSoftballWomen's Team1969
Maria MegofnaSoftballWomen's Team1969
Mary Jane MesaSoftballWomen's Team1969
Mary Jane QuinataSoftballWomen's Team1969
Pat MesaSoftballWomen's Team1969
Thelma Muna SarmientoSoftballWomen's Team1969
Annette MediolaSoftballWomen's Team1971
Annie CruzSoftballWomen's Team1971
Annie UntalanSoftballWomen's Team1971
Ben BlasJudolightweight1971
Debbie JohnsonSoftballWomen's Team1971
Dolly SalasSoftballWomen's Team1971
Dottie Tavares SuzukiSoftballWomen's Team1971
Emily BalanonSoftballWomen's Team1971
Evelyn JesusSoftballWomen's Team1971
Juanita MarianoSoftballWomen's Team1971
Maria MegofnaSoftballWomen's Team1971
Rick BlasJudoOpen1971
RoseSoftballWomen's Team1971
Susan RummelSoftballWomen's Team1971
Ben LizamaBasketballMen's Team1975
Ed CalvoBasketballMen's Team1975
Frank ConcepcionSoftballMen's Team1975
Greg TyquiengcoBasketballMen's Team1975
Gus CepedaSoftballMen's Team1975
Ignacio FarfanSoftballMen's Team1975
Jeff DenightBasketballMen's Team1975
Jess AguonSoftballMen's Team1975
Jesse BenaventeBasketballMen's Team1975
Joe ConnollyBasketballMen's Team1975
Joe TaitanoBasketballMen's Team1975
John OnederaSoftballMen's Team1975
John PangelinanSoftballMen's Team1975
Kin FejeranBasketballMen's Team1975
Lou CohenBasketballMen's Team1975
Louie HernandezSoftballMen's Team1975
Louie MunozSoftballMen's Team1975
Manny VillavicencioBasketballMen's Team1975
Phil DripsYachtingLaser - Men1975
Rey FloresBasketballMen's Team1975
Roman ArceoSoftballMen's Team1975
Ronnie TavaresSoftballMen's Team1975
Tony AguonSoftballMen's Team1975
Tony CruzSoftballMen's Team1975
Tony SusuicoBasketballMen's Team1975
Betty BoppartAthletics3,000 Run1979
Bill ReyesBasketballMen's Team1979
Dave ZimmermanSwimming4 x 100 freestyle1979
Elizabeth YsraelSwimming4 x 100 freestyle1979
Elizabeth YsraelSwimming4 x 200 freestyle1979
Eric AndersonSwimming4 x 100 freestyle1979
Ernest ChargualafBasketballMen's Team1979
Heather HagadomSwimming4 x 100 freestyle1979
Heather HagadomSwimming4 x 200 freestyle1979
Hollis KimbroughSwimming200 freestyle1979
Hollis KimbroughSwimming100 freestyle1979
Hollis KimbroughSwimming400 freestyle1979
Hollis KimbroughSwimming4 x 100 freestyle1979
Jeff KarolleSwimming4 x 100 freestyle1979
Jesse BenaventeBasketballMen's Team1979
Joe TaitanoBasketballMen's Team1979
John BenaventeBasketballMen's Team1979
John CamachoBasketballMen's Team1979
Lam YuenBasketballMen's Team1979
Larry FejeranBasketballMen's Team1979
Lydia LambertSwimming4 x 100 freestyle1979
Lydia LambertSwimming4 x 200 freestyle1979
Lydia LambertSwimming100 breaststroke1979
Mariana YsraelSwimming4 x 100 freestyle1979
Mariana YsraelSwimming4 x 200 freestyle1979
Paul ShimizuBasketballMen's Team1979
Rey FloresBasketballMen's Team1979
Rick BlasJudoheavyweight1979
Rick BlasJudoopen1979
Tony SusuicoBasketballMen's Team1979
Arnie ArizalaTable Tennisdoubles1983
Lisa StoneWomens GolfWomen's Individual1983
Sung-Soo LeeTable Tennissingles1983
Sung-Soo LeeTable Tennisdoubles1983
Rick BlasJudoHeavyweight1987
Barbara PexaSwimming200 breaststroke1991
Glenn DiazSwimming200 breaststroke1991
Jen AllredAthleticsMarathon1991
Jen AllredAthletics10,000 Run1991
Jen AllredAthletics3,000 run1991
Jen AllredAthletics1500 run1991
Patrick SagisiSwimming100 freestyle1991
Tammie KaaeSwimming100 breaststroke1991
Atef HusseinJudoheavyweight1995
Darrick BollingerSwimming200 freestyle1995
Darrick BollingerSwimming100 freestyle1995
Darrick BollingerSwimming50 freestyle1995
Kenneth RiosBodybuildingMen 65kg1995
Patrick SagisiSwimming100 backstroke1995
Roy SiongcoBodybuilding1995
Anthony SantosWrestlingFreestyle M54kg1999
Anthony SantosWrestlingGreco-Roman M54Kg1999
Atsuyoshi ShiromaKarate80+kg1999
Barry NautaBaseballMen1999
Benji PangelinanBaseballMen1999
Brett ChiversSailingLaser - Men1999
Brett ChiversSailingLaser - Men - Team1999
Dale AlverezBaseballMen1999
Daryl HaunBaseballMen1999
Dave PechaBaseballMen1999
Dominic CruzBaseballMen1999
Edwin AguiguiBaseballMen1999
Elenor MinorTaekwondoW57kg1999
Eric LewisSailingLaser - Men - Team1999
Henry SantosBaseballMen1999
J.R.MarianoBaseballMen1999
Jim ReynesBaseballMen1999
Joe CruzTaekwondoM62kg1999
John SarmientoBaseballMen1999
Joseph SantosWrestlingFreestyle M85Kg1999
Joseph SantosWrestlingGreco-Roman M85Kg1999
Joseph TuqueroBaseballMen1999
Kari WicklundTriathlonWomen Individual1999
Kin FernandezBaseballMen's Team1999
Mark RobertsBaseballMen1999
Melchor ManibusanWrestlingGreco-Roman M69Kg1999
Paul PaulinoBaseballMen1999
Ray AguonBaseballMen1999
Rico R CastroBaseballMen1999
Roman DuenasBaseballMen1999
Shaun PascuaBaseballMen1999
Steven DeSotoBaseballMen1999
Teresita BlairGolfWomen's Individual1999
Thomas A. MorrisonBaseballMen1999
Tony DoyleBaseballMen1999
Vince FloresTaekwondoM58kg1999
Vince GumataotaoBaseballMen1999
Carmela Somalpong BodybuildingWomen 52kg2003
Kenneth Rios BodybuildingMen's 65Kg2003
Lori Hayden BodybuildingWomen 57kg2003
Lori Hayden BodybuildingWomen - Overall2003
Neil Weare Athletics1500m2003
Roke AlacantaraBaseballMen's Team2003
Steven AlacantaraBaseballMen's Team2003
Rico CastroBaseballMen's Team2003
Roman DuenasBaseballMen's Team2003
Kin FernandezBaseballMen's Team2003
Ray AguonBaseballMen's Team2003
Joseph MarianoBaseballMen's Team2003
Tommy MorrisonBaseballMen's Team2003
Brian BalajadiaBaseballMen's Team2003
Raymond QuintanillaBaseballMen's Team2003
Jim ReyesBaseballMen's Team2003
John SalasBaseballMen's Team2003
Timothy Santos JnrBaseballMen's Team2003
Henry SantosBaseballMen's Team2003
Alan SamientoBaseballMen's Team2003
Joseph TuqueroBaseballMen's Team2003
June MairBody BuildingWomen's Over 75Kg.2007
Joseph Mark Blas Jr.BasketballMen's Team2015
John Andrew Reyes ChacoBasketballMen's Team2015
Jesus Perfecto Cacapit CruzBasketballMen's Team2015
Vincent Ricardo Rojas EstellaBasketballMen's Team2015
Jonathan Daniel GallowayBasketballMen's Team2015
Kyle Edward HussleinBasketballMen's Team2015
Reggie Leo RechebongBasketballMen's Team2015
Dominic Afaisen SablanBasketballMen's Team2015
Michael Sadayuki SakazakiBasketballMen's Team2015
Romeo Junior SanchezBasketballMen's Team2015
James Gerard StakeBasketballMen's Team2015
William Eugene Stinnett IIIBasketballMen's Team2015
Seve William SusuicoBasketballMen's Team2015
Tai William Evans WesleyBasketballMen's Team2015
Benjamin SchulteSwimming200m Medley2015
Benjamin SchulteSwimming400m Medley2015

 

Silver Medalists

Athlete's NameSportEventYear
Doug GarrisonSwimming200 Breaststroke1969
Mike FiorellaJudo1969
Peter BurgerJudo1969
Bill BuchananAthleticsShot put1971
Renardo SantosJudoOpen1971
Tony BlasJudomiddleweight1971
Anna KingGolfWomen's Team1975
Anna KingGolfWomen's Team1975
Frances NahalowaaGolfWomen's Team1975
Freddie ArcainaGolfWomen's Team1975
Geoffrey Burke Swimming100 breaststroke1975
Gus GogueGolfMen's Team1975
Narcisco MacapagalGolfMen's Team1975
William ReyesGolfMen's Team1975
Ben BlasJudoMen's Team1979
Danny AfllejeJudoMen's Team1979
Dave ZimmermanSwimming4 x 100 medley1979
Dave ZimmermanSwimming100 breaststroke1979
Dave ZimmermanSwimming200 medley1979
Dave ZimmermanSwimming4 x 100 freestyle1979
Eric AndersonSwimming4 x 100 medley1979
Eric AndersonSwimming4 x 100 freestyle1979
Geoffrey BurkeSwimming4 x 100 medley1979
Hollis KimbroughSwimming4 x 100 medley1979
Hollis KimbroughSwimming4 x 100 freestyle1979
Hollis KimbroughSwimming1500 freestyle1979
Jeff KarolleSwimming4 x 100 freestyle1979
Joe SiguenzaJudoTeam Competition1979
Priscilla FicketTennisWomen's Doubles1979
Rick BlasJudoTeam Competition1979
Rosalie CaoTennisWomen's Doubles1979
Bill ReyesMen's BasketballTeam Competition1983
Carole HodgeTennisWomen's Team1983
Ernie HernandezBasketballMen's Team1983
Frank RobertoBasketballMen's Team1983
Jeff DenightBasketballMen's Team1983
Joe ConnollyBasketballMen's Team1983
Joe TaitanoBasketballMen's Team1983
John YamaguchiBasketballMen's Team1983
Karvin FlynnBasketballMen's Team1983
Larry FejeranBasketballMen's Team1983
Peter SanchezBasketballMen's Team1983
Priscilla FicketWomens Tennisdoubles team1983
Steve NygardBasketballMen's Team1983
Adrian RomeroSwimming4 x 200 freestyle relay1987
Anne DierkingSwimming4 x 100 freestyle relay1987
Anne DierkingSwimming4 x 100 medley1987
Barbara GayleSwimming4 x 100 freestyle relay1987
Barbara GayleSwimming4 x 100 medley1987
Barbara ZimmermanSwimming4 x 100 medley1987
Ben BlasJudoTeam Competition1987
Derrick AndersonJudoTeam Competition1987
Frank AquinoJudoTeam Competition1987
Frank FloresSwimming4 x 200 freestyle relay1987
Mancini SantosWeightlifting1987
Mariano AquinoJudomiddleweight1987
Patrick SagisiSwimming200 backstroke1987
Patrick SagisiSwimming4 x 200 freestyle relay1987
Patrick SagisiSwimming200 backstroke1987
Ray FloresSwimming4 x 200 freestyle relay1987
Rick BlasJudoTeam Competition1987
Tina ChingSwimming4 x 100 freestyle relay1987
Veronica CummingsSwimming100 freestyle1987
Veronica CummingsSwimming4 x 100 freestyle relay1987
Veronica CummingsSwimming4 x 100 medley1987
Anita FeriaTennisWomens Double1991
Barbara PexaSwimming100 breaststroke1991
Cathleen Moore-LinnTennisTeam Event1991
Charlie Leon GuerreroSoftballMen - Fast Pitch1991
Christine TaitanoAthleticsMarathon1991
Cynthia SchubertTeam Event1991
Danny CepedaBasketballMen1991
Ed Dela PenaSoftballMen - Fast Pitch1991
Fernando DiazSoftballMen - Fast Pitch1991
Frank PangelinanSoftballMen - Fast Pitch1991
Glenn DiazSwimming100 breaststroke1991
Hubert JusesSoftballMen - Fast Pitch1991
Jen AllredAthletics800 run1991
Jesse PerezBasketballMen1991
Joe CastroSoftballMen - Fast Pitch1991
Joe ConnollyBasketballMen1991
Joe SantosSoftballMen - Fast Pitch1991
Joey AlmogueraBasketballMen1991
Joey GogueBasketballMen1991
John CamachoBasketballMen1991
John KingBasketballMen1991
John MateoSoftballMen - Fast Pitch1991
Jose MarquezBasketballMen1991
Linda YeamansWomens BoardsailingTeam Competition1991
Luke TedtaotaoSoftballMen - Fast Pitch1991
Patrick SagisiSwimming100 breaststroke1991
Patrick SagisiSwimming100 butterfly1991
Patrick SagisiSwimming50 freestyle1991
Ray AguonSoftballMen - Fast Pitch1991
Ray QuintanillaSoftballMen - Fast Pitch1991
Rey SeraficoBasketballMen1991
Robert BordalloSoftballMen - Fast Pitch1991
Seymour PayneBasketballMen1991
Sid GuzmanBasketballMen1991
Steve BazaBasketballMen1991
Ted GumabonSoftballMen - Fast Pitch1991
Vince DiegoSoftballMen's Fast Pitch1991
Walter Hattig,SoftballMen - Fast Pitch1991
Wendy HuynhTennisWomen single1991
Wendy HuynhTennisWomens Double1991
Atef HusseinJudoopen1995
Atef HusseinJudoopen1995
Donabelle DuqueBodybuilding1995
Manolito MolinosWeightliftingClean and Jerk1995
Manolito MolinosWeightliftingTotal weight1995
Patrick SagisiSwimming100 butterfly1995
Patrick SagisiSwimming200 backstroke1995
Patrick SagisiSwimming100 butterfly1995
Patrick SagisiSwimming200 backstroke1995
Rebeca ErwinSurfingbody board1995
Rebeca ErwinSurfingbody board1995
Rober DacanayKarate75 kgs.1995
Rober DacanayKarate75 kgs.1995
Sonny ChargualafTaekwondo70 kgs.1995
Sonny ChargualafTaekwondo70 kgs.1995
Tana MeafouBoxinglight heavyweight1995
Tana MeafouBoxinglight heavyweight1995
Albert L. RdialulSoftballMen's Fast Pitch1999
Alison WardTriathlonWomen Individual1999
Anthony QuanAthletics1500m1999
Arnold MesaBasketballMen1999
Ben HernandezWrestlingGreco-Roman M76Kg1999
Benedict ReyesSoftballMen's Slow Pitch1999
Brent ButlerAthletics5000m1999
Brent ButlerAthletics10000m1999
Chris FernandezBasketballMen1999
Christian LeeTaekwondoM67kg1999
Clifford RaphaelSoftballMen's Slow Pitch1999
Daniel O'Keefe Swimming200m Butterfly1999
Daniel O'Keefe Swimming200m Medley1999
Daniel O'Keefe Swimming400m medley1999
Daniel O'Keefe Swimming4 x 100 medley1999
Daniel O'Keefe Swimming4 x 100m Freestyle Relay1999
Darrell r. FejerangSoftballMen's Slow Pitch1999
Darrick BollingerSwimming4 x 100 medley1999
Darrick BollingerSwimming4 x 100m Freestyle Relay1999
David F. FloresSoftballMen's Slow Pitch1999
David QuitiuguaSoftballMen's Slow Pitch1999
Debra CardenasAthletics1500m1999
Dolores FloresKarateWomens <60kg1999
Eddie PelkeyBasketballMen1999
Edward T LaguanaSoftballMen's Fast Pitch1999
Eric LewisSailingLaser Men1999
Fernando S diazSoftballMen's Fast Pitch1999
Frank P. QuintanellaSoftballMen's Fast Pitch1999
Frank S.N. CepedaSoftballMen's Slow Pitch1999
Fred PetersBasketballMen1999
Han Jine HoBasketballMen1999
Harry CrisostomoSoftballMen's Slow Pitch1999
Herbert HattigSoftballMen's Fast Pitch1999
James MafnasSoftballMen's Fast Pitch1999
Jason A. DuenosSoftballMen's Slow Pitch1999
Jesse PinaulaBasketballMen1999
Joe RiveraSoftballMen's Slow Pitch1999
Joey AlmogeraBasketballMen1999
John d. HattigSoftballMen's Fast Pitch1999
John MeyenburgWrestlingFreestyle 130kg1999
Johnny MateoSoftballMen's Slow Pitch1999
Jon MachacekSoftballMen's Fast Pitch1999
Jose DydascoWrestlingGreco-Roman M130Kg1999
Joseph CastroSoftballMen's Fast Pitch1999
Joseph CepedaBasketballMen1999
Joshua TaitanoSwimming4 x 100 medley1999
Joshua TaitanoSwimming4 x 100m Freestyle Relay1999
Lloyd LagutangBasketballMen1999
Matthew MunaSoftballMen's Slow Pitch1999
Meafou MeafouBoxing91kg1999
Melan c. BorjaSoftballMen's Fast Pitch1999
Melchor ManibusanWrestlingFreestyle M69kg1999
Michael LeeBasketballMen1999
Michele JacobsSailingLaser - Women1999
Michelle TaitanoTaekwondoW49kg1999
Mike SwaneyBasketballMen1999
Mushashi FloresSwimming4 x 100 medley1999
Nomer AlegreBoxing57kg1999
Pan Sa KimKarate<60kg1999
Peter B. AguonSoftballMen's Fast Pitch1999
Peter ManglonaSwimming100m Breaststroke1999
Peter ManglonaSwimming4 x 100m Freestyle Relay1999
Peter P PangelinanSoftballMen's Fast Pitch1999
Peter TaimangloSoftballMen's Slow Pitch1999
Ray Q. AguonSoftballMen's Slow Pitch1999
Ray S.N. RojasSoftballMen's Fast Pitch1999
Regel AgahanWrestlingGreco-Roman M58Kg1999
Richard MasnayonSoftballMen's Slow Pitch1999
Rick MilnerSoftballMen's Fast Pitch1999
Robert MenoSoftballMen's Slow Pitch1999
Roger NochefrancaKarate<65kg1999
Roxanne VertuilfoKarateWomens 53kg1999
Ruchard GuiterrezBasketballMen1999
Sonny ChargualafTaekwondoM72kg1999
Susan SeayAthleticsMarathon1999
Ted GumabonSoftballMen's Fast Pitch1999
Vince DiegoSoftballMen's Fast Pitch1999
Vince San NicholasSoftballMen's Slow Pitch1999
Vincent MenoSoftballMen's Fast Pitch1999
Wayne TerlajeSoftballMen's Slow Pitch1999
Daniel O'Keefe Swimming50m Butterfly2003
June MaireBodybuilding2003
Mary SeigristAthletics1500m2003
Neil Weare Athletics5,000m2003
Michael AtoigueBasketball Men's Team2003
Edward J. CalvoBasketball Men's Team2003
Joseph CepedaBasketball Men's Team2003
Vincent EstellaBasketball Men's Team2003
Chris FernandezBasketball Men's Team2003
Brian P. HahnBasketball Men's Team2003
Han Jine HoBasketball Men's Team2003
Gabriel LomabardBasketball Men's Team2003
Reggie RechebongBasketball Men's Team2003
Romen SanchezBasketball Men's Team2003
Scott SternBasketball Men's Team2003
Seve SusuicoBasketball Men's Team2003
Lenora PipesFootballWomen's Team2003
Estelle- Marie AligFootballWomen's Team2003
Rhoda Bamba-SantosFootballWomen's Team2003
Rachelle CamachoFootballWomen's Team2003
Rose CamachoFootballWomen's Team2003
Caralyn CantoFootballWomen's Team2003
Laura EspinosaFootballWomen's Team2003
Kyung HanFootballWomen's Team2003
Annamarie HannahFootballWomen's Team2003
Tera HannahFootballWomen's Team2003
Amie MirandaFootballWomen's Team2003
Josephine O'MallenFootballWomen's Team2003
Michele PresnellFootballWomen's Team2003
Agnes RubaoaFootballWomen's Team2003
Tamara ShimizuFootballWomen's Team2003
Valene TaguactaFootballWomen's Team2003
Kristin ThompsonFootballWomen's Team2003
Aika YoungFootballWomen's Team2003
Bruce AguonBasketballMen's Team2007
Michael AtoigueBasketballMen's Team2007
Conrad BergBasketballMen's Team2007
Andrew BorjaBasketballMen's Team2007
Edward CalvoBasketballMen's Team2007
Joseph Philip CepedaBasketballMen's Team2007
John ChacoBasketballMen's Team2007
Vincent EstellaBasketballMen's Team2007
Sandy FejeranBasketballMen's Team2007
Chris FernandezBasketballMen's Team2007
Jine HanBasketballMen's Team2007
Dennis MendiolaBasketballMen's Team2007
Shintaro OkadaBasketballMen's Team2007
Reggie RechebongBasketballMen's Team2007
Tyler-Charles SmithBasketballMen's Team2007
William Stinnett IIIBasketballMen's Team2007
Seve SusuicoBasketballMen's Team2007
Anthony ThackerBasketballMen's Team2007
Derek MandellAthletics1500m2011
Dale AlvarezBaseballMen's Team2011
Brian BalajadiaBaseballMen's Team2011
Jathan BarnesBaseballMen's Team2011
Rico CastroBaseballMen's Team2011
Dominic CruzBaseballMen's Team2011
Ryan MartinezBaseballMen's Team2011
Thomas MorrisonBaseballMen's Team2011
Chad PalomoBaseballMen's Team2011
John PangelinanBaseballMen's Team2011
Jim ReyesBaseballMen's Team2011
John SalasBaseballMen's Team2011
Freddy Cepeda JrBaseballMen's Team2011
Thomas SarmientoBaseballMen's Team2011
Anthony Yatar JrBaseballMen's Team2011
Roke Alcantara JrBaseballMen's Team2011
Alexander CruzBaseballMen's Team2011
Paul PangelinanBaseballMen's Team2011
Joseph TuqueroBaseballMen's Team2011
Andrew BorjaBasketballMen's Team2011
De’Andre WalkerBasketballMen's Team2011
Edgardo BazaBasketballMen's Team2011
James StakeBasketballMen's Team2011
Jine HanBasketballMen's Team2011
John ChacoBasketballMen's Team2011
Joseph Blas JrBasketballMen's Team2011
Romeo SanchezBasketballMen's Team2011
Seve SusuicoBasketballMen's Team2011
Shintaro OkadaBasketballMen's Team2011
Vince EstellaBasketballMen's Team2011
William StinnettBasketballMen's Team2011
Brando QuejadoBodybuilding<65kg2011
Richard RoseteBodybuilding<75kg2011
Benjamin SchulteSwimming100m Breaststroke2015
Pilar ShimizuSwimming50m Breaststroke2015
Pilar ShimizuSwimming100m Breaststroke2015

 

Bronze Medalists

Athlete's NameSportEventYear
MensBasketballMen1966
Chip GradenJudo1969
WomensAthletics4 x 100 relay1969
Bill BuchananAthleticsdiscus1971
Danny AfllejeJudo1971
Gus GogueGolfIndividual men1971
Gus GogueGolfTeam Competition1971
Jesus MafnasGolfMen's Team1971
Renardo SantosJudoopen1971
Rick BlasJudoheavyweight1971
Ron HoxseyGolfTeam Competition1971
Serafin PabloGolfTeam Competition1971
WomensGolfTeam Competition1971
WomensGolfTeam Competition1971
WomensGolfTeam Competition1971
WomensGolfTeam Competition1971
WomensSwimming4 x 100 freestyle relay1971
Adolf TangiBoxinglightweight1975
Eva LauTennismixed doubles1975
Frank Leon GuerreroArcheryTeam Competition1975
Gene Holbrook Tennismixed doubles1975
Geoffrey BurkeSwimming200 breaststroke1975
Glenn PetersonArcheryTeam Competition1975
Joseph CruzArcheryTeam Competition1975
Joseph VeloriaBoxingflyweight1975
Leandro EdquilaneArcheryTeam Competition1975
Cathy MasnayonSoftballWomen's Slow Pitch1979
Elizabeth ysraelSwimming4 x 400 medley1979
Eric AndersonSwimming100 butterfly1979
Geoffrey BurkeSwimming100 breaststroke1979
Heather HagadomSwimming100 breaststroke1979
Heather HagadomSwimming4 x 400 medley1979
Joe CepedaTennisMixed Doubles1979
Joe SiguenzaJudoOpen1979
Lydia LambertSwimming4 x 400 medley1979
Mariana YsraelSwimming4 x 400 medley1979
Priscilla FicketWomens TennisTeam Competition1979
Rosalie CaoTennisMixed Doubles1979
Rosalie CaoTennisWomens Team1979
Carlos GumataotaoTable TennisMen's Team1983
Priscilla FicketWomens TennisTeam Competition1983
Adrian RomeroSwimming4 x 100 freestyle Team1987
Adrian RomeroSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Alan CalandaBoard SailingTeam Competition1987
Alvin RazonMens BasketballTeam Competition1987
Anita PrietoWomens TennisTeam Competition1987
Ann ByerlyWomens BoardsailingTeam Competition1987
Annie DierkingSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Barbara GayleSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Ben FieldhouseCyclingTeam Time Trial1987
Bill ReyesMens BasketballTeam Competition1987
Carole HodgeWomens TennisTeam Competition1987
Frank AquinoJudoOpen1987
Frank FloresSwimming4 x 100 freestyle Team1987
Frank FloresSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Jay PerezCyclingTeam Time Trial1987
Joe ConnollyBasketballMen's Team1987
Joe PruskiBoard SailingTeam Competition1987
Joe TaitanoBasketballMen's Team1987
Joey GogueBasketballMen's Team1987
John CamachoBasketballMen's Team1987
John KingBasketballMen's Team1987
John TruexBoxingHeavyweight1987
Jon IriarteBoard SailingTeam Competition1987
Jose DemeterioSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Jose MarquezMens BasketballTeam Competition1987
Ken DavicoCyclingTeam Time Trial1987
Linda YeomansSailingWomen's Board1987
Milan CukovicWeightliftingheavyweight1987
Patrick SagisiSwimming4 x 100 freestyle Team1987
Patrick SagisiSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Ray FloresSwimming4 x 100 freestyle Team1987
Rick BazaCyclingindividual pursuit1987
Rick BazaCyclingTeam Time Trial1987
Sid GuzmanBasketballMen's Team1987
Stephen CruzBasketballMen's Team1987
Steven YgardBasketballMen's Team1987
Tina ChingSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Veronica CummingsSwimming4 x 200 freestyle Team1987
Wendy HuynhTennisWomen's Team1987
Wendy HuynhTennisWomen's Doubles1987
Arlene SablanSoftballWomen's Slow Pitch1991
Arlene SahagonSlow Pitch SoftballWomens Softball1991
Barbara PexaSwimming4 x 100m Freestyle Relay1991
Cathleen Moore LynnSailingBoards - Women1991
Cil FernandezSoftballWomen's Slow Pitch1991
Claudia ClementSwimming4 x 100m Freestyle Relay1991
Ed CalvoBoxingBantamweight1991
Edgar MolinosWeightliftingClean and Jerk1991
Glenn DiazSwimming4 x 200 Freestyle Relay1991
Glenn DiazSwimming4 x 100 Freestyle Relay1991
Jeannine DiazSoftballWomen's Slow Pitch1991
Joe MafnasWeightliftingTotal Weight1991
Josephine BlasBodybuilding1991
Julie AcfalleSoftballWomen's Slow Pitch1991
Kellie KaaeSwimming4 x 100m Freestyle Relay1991
Lou PalomoSoftballWomen's Slow Pitch1991
Marie BenitoAthleticsMarathon1991
Marie BenitoAthletics10,000 Run1991
Mike IwanakaSwimming4 x 200 Freestyle Relay1991
Mike IwanakaSwimming4 x 100 Freestyle Relay1991
Monica FernandezSoftballWomen's Slow Pitch1991
Patrick SagisiSwimming4 x 200 Freestyle Relay1991
Patrick SagisiSwimming4 x 100 Freestyle Relay1991
Ray FloresSwimming4 x 200 Freestyle Relay1991
Ray FloresSwimming4 x 100 Freestyle Relay1991
Rita AguonSoftballWomen's Slow Pitch1991
Sandra QuintanillaSoftballWomen's Slow Pitch1991
Sue MinerSoftballWomen's Slow Pitch1991
Tammie KaaeSwimming200 breaststroke1991
Tammie KaaeSwimming200 Medley1991
Tammie KaaeSwimming4 x 100m Freestyle Relay1991
Tana MeafouBoxingLight-heavyweight1991
Tina BarnesSoftballWomen's Slow Pitch1991
Vicky LoveSoftballWomen's Slow Pitch1991
Vicky QuengaSoftballWomen's Slow Pitch1991
Caesar WhittArcheryTeam Competition1995
Caesar WhittArcheryindoors1995
Claudia ClementSwimming400 individual medley1995
Dean AguonKarate76 kgs.1995
Debbie FelipeWomans Table TennisTeam Competition1995
Donna SantosWomans Table TennisTeam Competition1995
Edgar MolinosWeightliftingsnatch1995
Eleanor Minor Karateopen1995
Eleanor Minor Karateopen1995
Jay DonovanTriathlonTeam Competition1995
Jay DonovanTriathlonTeam Competition1995
Jeff MillerTriathlonTeam Competition1995
Jennifer PruskSailingBoards - Women1995
Joe AguonKarate80 kgs.1995
Joe AguonKarate80 kgs.1995
Joe D. CruzTaekwondo64 kgs.1995
Joe D. CruzTaekwondo64 kgs.1995
Jon IriearteBoardsailingheavyweight1995
Joseph VillatoraSurfinglong board1995
Josephine BlasBodybuilding1995
Josephine BlasSoftballWomen's Slow Pitch1995
Josephine CalvoGolfWomen1995
Josephine CalvoGolfWomens Team1995
Jung-TaoWomans Table TennisTeam Competition1995
Jung-Tao Womans Table TennisTeam Competition1995
Linda YeomansSailingWomen's Board1995
Lloyd EstebanTaekwondo58 kgs.1995
Luis CabralArcheryTeam Competition1995
Luis CabralArcheryindoors1995
Mae QuituguaWomens GolfIndividual1995
Mae QuituguaWomens GolfTeam Competition1995
Marie BenitoAthleticsmarathon1995
Mark DuenasSurfingJunior1995
Mike SantiagoArcheryTeam Competition1995
Mike SantiagoArcheryindoors1995
Richard NapoleanSurfingbody board1995
Tag TeamSurfing1995
Tag TeamSurfing1995
Tessie BlairGolfWomen's Individual1995
Tessie BlairGolfTeam Competition1995
Tiffany LarschiedTriathlonIndividual1995
Tiffany LarschiedTriathlonTeam Competition1995
Walter GrayJudoMiddleweight1995
Wil YamamotoTriathlonTeam Competition1995
Adrian LizamaTaekwondoMen's Team1999
Allan MorrisonTriathlonMen's Team1999
Arleen SahagonSoftballWomen's Slow Pitch1999
Arlene CepedaSoftballWomen's Slow Pitch1999
Arlene SablanSoftballWomen's Slow Pitch1999
Arnold ArizalaTable TennisMen's Team1999
Atsuyoshi ShiromaKarateMens KATA1999
Barbara MartirBasketballWomen1999
Ben HernandezWrestlingFreestyle M76Kg1999
Caesar WhittJudoMiddleweight1999
Carla V. DulaySoftballWomen's Slow Pitch1999
Carole Hodge Womens TennisDoubles1999
Cathy MasnayonSoftballWomen's Slow Pitch1999
Cathy YsraelSwimming200 breaststroke1999
Christian LeeTaekwondoMen's Team1999
Chul won LeeTaekwondoMen's Team1999
Daniel O'Keefe Swimming400m Freestyle1999
Danielle CamachoSoftballWomen's Slow Pitch1999
Darleen RayburnSoftballWomen's Slow Pitch1999
Darrick BollingerSwimming50m Freestyle1999
Darrick BollingerSwimming100m Freestyle1999
Dave San AgustinSailingLightweight Boards - Men1999
Dean AguonKarateMens KATA1999
Debra BorjaSoftballWomen's Slow Pitch1999
Debra CardenasAthletics5000m1999
Dolores FloresKarateWomens Team1999
Dolores FloresKarateWomens KATA1999
Drew SantosWrestlingFreestyle M97Kg1999
Duane RobertsBoxing91+kg1999
Elizabeth AguonSoftballWomen's Slow Pitch1999
Eric TalladaKarateMens KATA1999
Frank CarronTaekwondoMen's Team1999
Gene OdomTriathlonMen's Team1999
Henry MagallanesTable TennisMen's Team1999
Hyun Ho LeeTaekwondoMen's Team1999
Ida PatumoBasketballWomen1999
James AlgerTriathlonMen's Team1999
James HondaGolfMen's Team1999
Jason TriplettTaekwondoMen's Team1999
Jeff MillerTriathlonMen's Team1999
Jeffrey HsiangTable TennisMen's Team1999
Jenny ChargulafSailingBoards - Women1999
Jessica BryantBasketballWomen1999
Jessica BryantBasketballWomen1999
Joaquin DydascoWrestlingGreco-Roman M97Kg1999
Joe CruzTaekwondoMen's Team1999
Josephine BlasSoftballWomen's Slow Pitch1999
June UsonKarateWomens 60kg+1999
June UsonKarateWomens Open1999
June UsonKarateWomens Team1999
June UsonKarateWomens KATA1999
Kazuhiro SonodaJudoExtra Lightweight1999
Ken OrlandTaekwondo84Kg Men1999
Ken OrlandTaekwondoMen's Team1999
Kevin FegurgurGolfMen's Team1999
Kristina FrenchBasketballWomen1999
Lance YoungSailingLightweight Boards - Men1999
Leonora SalasSoftballWomen's Slow Pitch1999
Lillian QuintanellaSoftballWomen's Slow Pitch1999
Linda YeomansSailingWomen's Board1999
Louie SungaGolfMen's Team1999
Louticia SahagonSoftballWomen's Slow Pitch1999
Margaret M CepedaSoftballWomen's Slow Pitch1999
Maria B. CruzSoftballWomen's Slow Pitch1999
Marialisa ReyesBasketballWomen1999
Melissa ElwellBasketballWomen1999
Michelle PresnellBasketballWomen1999
Michelle SisonBasketballWomen1999
Monica FernandezSoftballWomen's Slow Pitch1999
Neil WeareAthletics1500m1999
Pan Sa KimKarateMens KATA1999
Patrick FlemingJudoHalf Lightweight1999
Paulina QuintanellaSoftballWomen's Slow Pitch1999
Rachelle CamachoBasketballWomen1999
Ramona RekdahlSailingBoards - Women1999
Regel AgahanWrestlingFreestyle M58Kg1999
Rickey FloresKarate75kg1999
Rickey FloresKarateMens KATA1999
Rita AndersonBasketballWomen1999
Rita DuenasBasketballWomen1999
Roger NochefrancaKarateMens KATA1999
Rose WesleySoftballWomen's Slow Pitch1999
Roxanne VertulfoKarateWomens Team1999
Roxanne VertulfoKarateWomens KATA1999
Ryan VertulfoKarateMens KATA1999
Sonny ChargualafTaekwondoMen's Team1999
Sue MinerSoftballWomen's Slow Pitch1999
Susie LopezBasketballWomen1999
Team GuamOutrigger CanoeingWomen's 2500m1999
Theresa SisonBasketballWomen1999
Thomas HighTriathlonMen's Team1999
Tosca LindbergBasketballWomen1999
Vic BorjaGolfMen's Team1999
Vickie FejeranSoftballWomen's Slow Pitch1999
Vince FloresTaekwondoMen's Team1999
Daniel O'Keefe Swimming100m Butterfly2003
Daniel O'Keefe Swimming200m Individual Medlay2003
Justin Andre Athletics1500m2003
Mary Seigrist Athletics1500m2003
Ricardo Blas (jnr) JudoHeavyweight2003
Esther ChungGolfWomen's Team2003
Natsuko TakakawaGolfWomen's Team2003
Tessie BlairGolfWomen's Team2003
Lee YoungGolfWomen's Team2003
Christopher DuenasSwimmingMen's 100m Freestyle2007
Florence BurkeBody BuildingWomen's Under 52kg.2007
Nikko PajarillagaTaekwondoMale black Belt Feather 62- 67kg.2007
Ricardo Blas Jnr.Judo100 Kg. Plus men's Judo2007
Guam Swimming TeamSwimmingMen 4x100m Freestyle relay2007
Guam Swimming TeamSwimmingMen 4x200m Freestyle relay2007
Florence BurkeBody BuildingWomen's <55kg2011
Joseph HoTaekwondoMen's <54kg2011
Terrence LapitanTaekwondoMen's <58kg2011
Hang PhamTaekwondoWomen's <49kg2011
Peter Lombard IITriathlonMixed Team Sprint2011
Mark WaltersTriathlonMixed Team Sprint2011
Chiyo LombardTriathlonMixed Team Sprint2011
Benjamin SchulteSwimming200m Breaststroke2015
Alexander AllanTaekwondoMen's <80kg2015
Ayshalynn PerezTriathlonMixed Team Sprint2015
Patrick CamachoTriathlonMixed Team Sprint2015
Peter Lombard IITriathlonMixed Team Sprint2015
Kimberly TaguactaWeightliftingWomen's <53kg Snatch2015
Amalia DuenasShooting10m Air Pistol Female2015
Carl Joseph Aguon Jr.Outrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Jonathan Paul BuasuwanOutrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Ian IriarteOutrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Eric MendiolaOutrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Johnny PalomoOutrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Richard Valentine IIIOutrigger CanoeingMen's V6 1500m2015
Gianna SarusalBoxingWomen's Middleweight <75kg2015

 

Guam’s medalists: East Asian Games

Athlete's NameMedalSportEventYear
Alexander AllenSilverTaekwondoMen's <80kg2013
Joey C. Miranda IIIBronzeBowlingSingles2001